četrtek, 20. oktober 2016

Le del sveta smo in svet del nas

fotografija: © Nina Novak Oiseau
»Vsi in vsakdo od nekod prihaja,« se je zapisalo Janu van Mersbergenu v romanu Zadnji pobeg, ki ga še vedno nosim v spominu medtem ko stopam po regiji, ki jo slabo poznam ali, če sem povsem iskrena, je ne poznam. A se kljub temu v njej počutim nadvse domačno, kot da bi bila ta dežela tista, od koder prihajam. S stvarmi, ki so me pripeljale sem, se zlahka povsem poistovetim, kar občutim kot prijetno spremembo, vsaj po navadi, da ljudje tako običajno vse počnejo le zato, da pač počnejo. Tu je drugače, bolj srčno in s pravimi nameni. Popolne neznance in redke znance naenkrat čutim dokaj blizu. Smo kot posebna, jazzovska, družina in pogovor že prvega večera sproščeno zaide v smeri potovanj. Potuješ? Ne, odgovorim, saj bi bilo trditi drugače čista laž. Menim celo, da so potovanja dandanes nekoliko precenjena, marsikdaj izraz vzvišenosti in prestiža, kar se še najbolje odraža v njihovi najbolj neokusni in neumni obliki – križarjenjih. Prepričana sem, da je namen potovanj doživeti nekaj novega, se nečesa naučiti in presekati rutino vsakodnevnih obveznosti, da bi morda dobili navdih za spremembo v svojem življenju, jasno, na bolje. Zato preprosto ne razumem, zakaj bi več dni posedali ali poležavali na strehi velike križarke in iskali zabavo v kotičkih, ki jih premore vsako velemesto; v bazenih, lokalih, trgovinah, restavracijah, kozmetičnih in frizerskih salonih, igralnicah, fitnesih, kino dvoranah … – samih nepotrebnih rečeh skratka –, da bi le tu in tam za uro ali dve sestopili v neznano mesto in bi naše oči zaobjele tisto, kar sicer spremljamo z distance. Nekoliko pretenciozno. Nesmiselno. Brezbrižno. In seveda v popolnem neskladju z etiko v skrbi za okolje in mojo lastno odgovornostjo do planeta, ki mi je za časa tega življenja tako velikodušno dan na posojo. Poleg tega tako radi poveličujemo vse tuje, medtem ko zakladov in biserov lastne dežele ne poznamo, čeprav so nam na dosegu roke. Pač, dejstvo je, da jih pogosto niti ne želimo spoznati.

A seveda imajo potovanja, ki jim sicer v nobenem pogledu ne nasprotujem, tudi svoj drugi obraz. Notranji obraz. Vendar ta danes ni na ceni. Večjo veljavo imajo številke. Čim večkrat oditi iz države, obiskati čim več dogodkov, spoznati čim več ljudi, se preizkusiti v čim več rečeh … Pa nas ta čim več, ki nam onemogoča kogarkoli zares spoznati in začutiti ali karkoli zares obvladati in doživeti v resnici osrečuje? »Kako je človek lahko zares svoboden in prost? Si tega želiš? Kako si lahko svoboden med ljudmi, za katere ti je mar, in kako si lahko svoboden, če ljudi, za katere ti je mar, ni zraven?« (str. 82) Kako biti svoboden, ko nam ni mar niti zase? Ko si ne upamo samorealizirati se in raje tičimo v povprečnosti, lebdimo na površju vsega, kar bi sicer lahko …

fotografija: © Nina Novak Oiseau
Tisti več nas sili tavati po brezpotju in si polniti čas, da bi se nam le ne bilo potrebno soočiti s samim seboj. A v tem primeru tudi naša rast, naš napredek, izostane, kajti ta zahteva zavest o tem, kaj želimo, kam gremo, v kaj želimo vlagati. Zahteva predanost. Posvečenost. Čas. Trud. In popolno osredotočenost. Vsi mi potrebujemo »stik, je dejal mož s termovkama. Toplino. To drži ljudi pokonci. Drug drugega držimo pokonci.« (str. 69) A so ljudje, ki nam pomagajo presegati svoje meje in so ljudje, ki nas silijo umirati po obrokih.

Naša zmožnost selekcioniranja je otopela in zadovoljujemo se z malim pod navidezno bogatostjo, ki pa nas vendar pušča predvsem vedno znova vse bolj hladne. Osebno me nikdar ni zanimalo tisto več, prej manj. Kajti v tem manj najdem več. Videti cel svet ne pomeni poznati ga. Več pomeni ponotranjiti nekaj njegovih delčkov. Življenje v krajih, ki ji začutimo, sobivanje z domačini, ustvarjanje, iskanje skritih kotičkov, pozabljenih zgodb … Vsi mi želimo pustiti sledi. A se razlikujemo v tem, v kolikih oz. kako globoko jih vrezujemo. Povsem človeško je želeti najti kraj, kjer bomo živeli večno. Najti tiste, v čigar spominu bomo živeli za vekomaj, ker bodo besedo o nas prenesli naprej.

»Nekje se moraš ustaliti, nekaj moraš pomeniti.« (str. 61) A kje in kaj? Ne zanima me videti, spoznati, doživeti vse. Že davno tega sem se pomirila s tem, da vse ne gre. Vendar mi to spoznanje ne onemogoča globiti nekaj izbranih vezi. Zanima me, od nekdaj, kaj z videnim, spoznanim, doživetim storim. Kakšne sledi pusti v meni, kako me spremeni in kako sebe najdem v tem, to v sebi. Zavedam se, da sem le del sveta in svet del mene. In vem, da nikdar ne bom ves svet, saj bi ne bilo naravno. A šele ko izgubim to zavest, izgubim »tudi strah, da bi vse izgubil.« (str. 8) Samo še sem, v najboljši možni različici sebe, ki ves čas išče poti naprej, navzgor. Na bolje, k sreči.