četrtek, 6. oktober 2016

Kje se čutimo namočnejše?

fotografija: © Nina Novak Oiseau
Zgodnje jutro. Na desetine, stotine, tisoče, milijone ljudi bega v nov dan. Hitrih korakov, upadlih src. Nejevoljno, nestrpno. Zaspano. Zaskrbljeno. Brezvoljno. Žalostno … So srečni?

Gordana Kuić je v romanu Vonj po dežju na Balkanu (str. 47) zapisala: »Kot vedno se žalost in radost mešata. Strah pred novim in želja po spremembi. Tako ona trepeta in čaka, upogiba se pod težo nove odgovornosti, čeprav ne ve povsem jasno, iz česa je ta sestavljena.« Prebujanje novega dne prinaša olajšanje in zavedanje o tem, da je možen nov začetek. Upe, da še ni prepozno. Znamo, zmoremo, smemo, hočemo drugače. Vsak od nas odhaja po poteh, lastnih le njemu samemu. Potešen od vznemirjenja, pričakovanja, da mu bo morda prav danes uspelo. Vendar se sanje razblinijo še preden nastopi čas kosila, pogosto celo že takrat, ko šele prečkamo prehod za pešce in drvimo svojemu prvemu cilju dneva naproti, medtem ko nam vozniki v avtomobilih hupajo, naj pohitimo. Le hip in življenje se izteče iz nas. Kako daleč se nam v teh trenutkih zdi odrešitev večera, ki bi brez ovinkarjenja sporočila: konec je. Vsaj za ta dan. A jutri … jutri bo nova priložnost.

Občasno nas sicer ponese v »neslutene višave, a vedno s spoznanjem, da se bosta spet spustila na trdna tla in nadaljevala z običajnim tempom. In prav ta običajni vsakdan, za katerega sta se sama odločila s premagovanjem vseh preprek, sta poimenovala sreča. Prava sreča za njiju ni bila vsota izjemnih trenutkov, temveč vsak, še tako enostaven čas, ki sta ga preživela skupaj: jutranje bujenje, poslušanje novic, žvižganje iz kopalnice, pogovor o malenkostih.« (Kuić, str. 269)

Katerim opravkom naproti hitijo vsi neznani obrazi, ki jih srečujemo na ulicah? Kje najdejo mir? Kje iščejo zadovoljstvo? Kdo, če sploh kdo, jih ob večerih pričaka doma? Čemu se trudijo, koga ljubijo? Kje je tisti kraj, kjer so najbolj doma?

»Ko je tonila v sen ritma tresenja vlaka, je pred sabo zagledala modre oči mame Estere. Te so pomenile dom, toplino in podporo v nesreči. Ko je iz hlada in tesnobe zunanjega sveta posegla po zavetju, ko sta ji strah in jok stisnila srce in so ji kolena klecnila, je bil tam vedno mamin objem, v katerem se je lahko ogrela, okrevala, tam je bila, da jo je pričakala, ji prisluhnila in jo podprla ter jo spet nežno pustila korakati po lastni poti,« da bi ji dala svobodo (Kuić, str. 146). Pomembno je imeti dom. Se vračati vanj. Ga čutiti v srcu tudi takrat, ko smo daleč od njega. Kajti sicer oči vseh nas iz dneva v dan ugašajo in postanemo sence sebe samih. Zamujene priložnosti se kopičijo. Postajamo deli betonskih in asfaltiranih struktur, postajamo stroji, ki jih je ob prvi okvari potrebno zamenjati. Ni nam dovolj, nikoli, in beseda ne nam ostaja neznana. Je sploh še kaj, kar v nas uspe zbuditi hrepenenje? Želimo lepšo prihodnost? Boljši jutri? Izstop iz začaranega kroga? Se želimo predati drugačnosti, ki se je bojimo, zaradi česar ostajamo ujetniki slehernega dne? Smo srečni?

fotografija: © Nina Novak Oiseau
Nekje drugje prostranost. Pustost gole tišine reže v prebujajoč se dan, ki slika pejsaže življenja. Nas do bolečine veže s svojim srcem, ki v osami ostaja iskren. Tam smo. »Ko si otrok, drugače vidiš svet. Najbrž ga v vsakem življenjskem obdobju vsakdo vidi z novega zornega kota,« se je na strani 151 romana Opalna puščava zapisalo Di Morrissey. Tu, na koncu sveta, se modrina neba dviga v čist, umit dan, in ta zmore prinesti le radost. Zelenilo travnatih pokrajin in gozda, že rahlo rumenečega in rdečečega v jesenskem prevešanju, se dopolnjuje z rjavostjo zemlje, ki daje življenje. Nas vabi na pot do nas samih.

Tu ni pritiskov. Ob koncu dneva ne obtožb, da je dan prinesel premalo. Ni razočaranj in občutkov nevrednosti. V tem svetu samo je … življenje samo. In mi v njem, odvisni izključno od dela svojih rok. Od lastnih misli. Dojemanja sveta.

V tej prvinskosti zahtevam po več, bolje, hitreje itn. ni mesta. Morrisseyeva meni, da je tako, »kot bi mi v srce, dušo in um vstopila svetloba.« (str. 335) Vsak dan je le čista sreča. V tem za marsikoga krutem svetu, v katerem ne bi znal preživeti, je milina. Ne gre več za imeti in doseči, temveč za biti, doživeti. Vprašanje, smo mar srečni, postane povsem brezpredmetno. Ničesar ni, kar bi nam najdbo sreče preprečevalo ali onemogočalo. Ne jutri ali naslednji mesec ali kadarkoli pač bomo že zaključili s projektom, na katerem trenutno delamo, kupili nove nepotrebne stvari ali spoznali pravo osebo. Ne, gre za to, da se v tem pristnem, naravnem svetu sreča godi danes. V prav tem trenutku.

»Včasih, ko to najmanj pričakuješ, v tvoje življenje v pravem trenutku vstopijo pravi ljudje.« (Morrissey, str. 392) Včasih v pravem trenutku stopiš na pravi kraj. Kraj, kjer si doma. Ki te povede domov. K sebi. Takrat pridobiš svobodo, da vzletiš kakor ptica, obvladuješ let in nato varno pristaneš. (povzeto po Morrissey, str. 17)

Pa vendar. Gre le za odločitev. Vedno za odločitev. Odločitev o tem, kje čutimo več in kje se začutimo bolj.