četrtek, 2. januar 2014

Sožitje za skupno rast



»Samo migranti vedo, kako težko je zapustiti svojo domovino, in zakaj to storijo. Toda migracije so potrebne. Do njih pride, ko nimaš prostora za rast in razvoj, ko nimaš možnosti za boljši zaslužek, kljub temu, da pošteno in naporno delaš, ko želiš zaslužiti nekoliko več, da bi imel boljše življenje. Potrebne so, da svoji družini omogočiš užitek v stvareh, ki jih sicer ne moreš zagotoviti, če ostaneš doma. Zaradi tega sem jaz odšla iz svoje domovine, da najdem boljšo prihodnost za svojo hči in družino. Menim, da skoraj vsi migranti iščejo ravno to – boljše pogoje in bolj kvalitetno življenje,« je dejala Altagracia Maria Garcia Hernandez iz Dominikanske Republike, ki od leta 2009 živi v Sloveniji.

Pred kratkim sem imela priložnost sodelovati pri projektu Sožitje za skupno rast, ki je ob koncu lanskega leta obeležil dan migrantov, 18. december. Maria je le ena od mnogih, s katerimi smo se pogovarjali o njihovih "slovenskih" izkušnjah, da bi lahko ustvarili kratke izobraževalne filme, ki so se deset delovnih dni zaporedoma prikazovali na Televiziji Slovenija in brošure, namenjene tako tujcem, ki iščejo informacije, da bi si lahko uredili življenje v tuji deželi kot širši javnosti, ki se – morda podzavestno – vseh, ki so bili rojeni drugje, še vedno nekoliko bojijo.

Če pobrskam po svojem spominu in pomislim na ljudi, ki so mi pri srcu in s katerimi se redno srečujem, se moja paleta znancev kaj hitro preseli preko meja Slovenije in zdirja po pokrajinah bližnje Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Makedonije, Srbije in svojo pot nadaljuje v Ameriko, Irak, Argentino, Rusijo, Ukrajino, Šri Lanko, Bolgarijo, Tajsko … Z nekaterimi smo postali dobri prijatelji in se zatorej redno srečujemo, z drugimi smo se omejili na pozdrav ob spontanem srečanju, saj se doslej nismo imeli priložnosti pobliže spoznati.

Kdo je migrant in zakaj sploh potreba po migracijah, bi se lahko vprašali. Mar niso bili tudi naši predniki, tisočletja nazaj, migranti, ker so se selili iz pokrajine v pokrajino in iskali naravne vire, ki bi jim omogočili preživetje, pa čeravno takrat umetno ustvarjene meje še niso bile narisane na zemljevidu? Krčenje gozdov, travniki, primerni za pašo, lov divjadi, nabiranje gozdnih sadežev in iskanje površin za poljedelstvo. Mar ni vse našteto predstavljalo razlog za migracije? In kaj je bil njihov namen? Preprosto: želja po preživetju in želja po kakovostnejšem življenju.

Slovenci so se začeli izseljevati ob koncu 19. stoletja, množično pa so svoje rodne kraje zapuščali v 30-ih letih minulega stoletja, še več jih je odšlo po koncu druge svetove vojne, v 50-ih in 60-ih letih, za odhod pa so se večinoma odločili zaradi gospodarskega razvoja. Tudi danes slabo ekonomsko stanje v Sloveniji, in pripadajoča politika (ne)zaposlovanja, spodbuja mlade, da v vse večjem številu odhajajo v svet. A vendar se zdi, da smo danes migranti vsi po malem. Napredna tehnologija in izum raznoterih prevoznih sredstev nam omogočata počitnice na drugem koncu sveta in v nekem pogledu za teden ali dva postanemo migranti. S to razliko, da vemo, da se bomo vrnili v varno zavetje doma in v okolje, ki ga poznamo, čigar jezik razumemo in kjer nas bo nekdo pričakal s kosilom. A vendar odidemo na počitnice v upanju po nečem boljšem, pa naj bo to le nova izkušnja ali popolni oddih. Iščemo tisto, kar tako očitno v zavetju domačega okolja ne znamo najti. Marsikdo med nami je tudi mikromigrant, ki je svoje malo mestece ali vas zapustil in v želji po boljšem življenju odšel na študij v prestolnico, mnogi pa smo tam tudi ostali in pognali korenine v mestu, ki nam je bilo poprej tuje.

Zakaj potemtakem beseda migrant dobi tako umazan, zaničevalen prizvok čim z njo označimo nekoga, ki je v Slovenijo prišel iz tega ali onega razloga? In zakaj ta ista beseda dobi pridih romantičnosti, ki razkriva celo ponos, ker je v neznano odšel nekdo od "naših"? Zdi se, da se ne znamo postaviti v kožo tistega, ki se izgubljeno znajde na ulicah neznanega mesta, čigar jezika ne pozna in ne razume. Pozabljamo, da smo si vsi enaki. Ti ne poznaš ulic Londona in ne obvladaš angleščine, jaz ne poznam ulic Ljubljane in ne obvladam ljubljanščine in on ne pozna ulic mesta, v katerem prebiva v Sloveniji ter ne obvlada slovenščine. A vendar se vsi, vsak po svoje, trudimo sporazumevati v najboljši meri. Z mano, s tabo, z njim, z njo. Razlogi za prehajanja med državami so sicer resda različni in številni, a vendar, tako kot je dejala Maria, enaki za večino migrantov. Ti se v vseh stoletjih, celo tisočletjih, kljub raznovrstnemu napredku niso kaj dosti spremenili, kajti druži jih želja po boljšem življenju.

Zakaj torej s svojim arogantnim obnašanjem pogosto kažemo na svojo (nacionalno in osebnostno) majhnost, pri tem pa zlepa spregledamo zavedanje, da ponujena dlan, čeprav neznancu, omogoča rast? Tudi našo.


p.s. Po uradnih podatkih, resda ne najnovejših, naj bi v svetu živelo okoli 400.000 Slovencev, medtem ko v Sloveniji živi približno 417.000 migrantov.