četrtek, 5. maj 2016

Pastic fantastic

fotografija: © Nina Novak Oiseau
Odkar je gospodarska kriza zavzela Slovenijo, opažam, da je miselnost (pre)mnogih odhajanje iz naše deželice, ki jo vse pogosteje obdajajo (celo) z zmerljivkami. Po svoje jih razumem. Vsak išče svoje mesto pod soncem in vsak med nami si želi, da bi čas, ki nam je dan, lahko preživel v kar največjem miru ter sožitju. Ob delu, ki ga bo veselilo in ga s svojim finančnim zaledjem prehranilo ter preživelo, ob prostočasnih dejavnostih, ki polnijo srce in najdražjih, predstavljajoč varni pristan tako v sončnih kot deževnih dneh. In tisto, kar prevaga pri dokončni odločitvi, si mislim, je prav delo. Ne nazadnje od nekdaj obstaja pregovor "s trebuhom za kruhom". Do sem vse lepo in prav. Vsak ravna v skladu s svojimi načeli. A po drugi strani se ne morem otresti nerazumevanja, saj se zavedam, da je najlažje napolniti kovčke in oditi. Običajno na tako željeni in sanjani Zahod, morda celo na Vzhod, a le v najrazvitejše države sveta. Po večletnih opažanjih sem prišla do zaključka, da so najprivlačnejše Amerika, Belgija, Anglija, Nemčija, Japonska. Se pa sprašujem, ali so se ti isti ljudje zastavili bistveno vprašanje: bom tam srečen? Kajti najverjetneje bodo v tuji deželi opravljali delo, ki ga doma nikdar ne bi, ker bi se jim zdelo izpod časti, saj je daleč pod nivojem njihove izobrazbe. Obstaja možnost, da bodo od svoje družine in prijateljev že čez nekaj let zelo odtujeni ter si bodo z njimi izmenjevali le še vljudnostne formalnosti, kot so novoletne ter rojstnodnevne čestitke in občasne gole pisarije o tem, kaj počnejo ter kje so bili, medtem ko bodo poglobljeni pogovori o tem, kako čustvujejo in doživljajo te iste dogodke izostali. In prav ti so edino, kar šteje. Poleg tega bodo najverjetneje delovni organizaciji, ki jih bo zaposlila, na voljo vse dni, če ne celo vikende in posamezniki, ki niso strogo povzpetniško naravnani, bi najbrž vendar želeli ohraniti in se osredotočiti predvsem na (dostojno in dostojanstveno) življenje samo. Torej: bom tam srečen navkljub nekoliko višjemu mesečnemu zaslužku, kot tu?

Že dober mesec premišljujem o tem, kakšno bi bilo življenje, če bi iz njega poskusila odvreči vse plastične izdelke in – predvsem – plastično embalažo. Bi še bilo mogoče živeti kolikor toliko spontano? Kaj kupiti? Kje kupiti? V kolikšni meri bi se moral moj jedilnik preoblikovati? Čemu se odreči? Do katere mere, in, najbolj bistveno: ali sem pripravljena sprejeti tako drastičen ukrep?

fotografija: © Nina Novak Oiseau
Medtem ko sem se borila s svojimi dilemami, z razlogi, ki so globoko v meni kričali, da naj poskusim, in tistimi, ki bi jih lahko opisala kot zadržke, saj sužnja preudarnosti kljub vsemu ne želim postati, me je poiskal televizijski prispevek, v katerem se sodelujoči osredotočajo prav na življenje brez plastike, kar je bila dovolj velika spodbuda za sprejetje odločitve, da odslej kupujem le še izdelke, ki na prvi pogled ne bodo oviti v plastično embalažo.

Preizkus se je pokazal kot veliko težji od same zamisli, kajti kaj kmalu sem prišla do zaključka, da je dandanes takorekoč vsa hrana zapakirana v plastiko. In da prodajalci debelo gledajo, če jih poprosiš – ob vsej množici sirov, ki so že narezani in zaviti v plastično folijo –, da ti odrežejo nov kos in ga ovijejo v papir. Nemogoče. Le korak dalje je vprašanje, koliko te hrane je prikrito kancerogene in – če odidem še nekoliko globlje – koliko strupenih dodatkov vsebuje vsa hrana, ki ostaja sveža in uporabna mnogo dlje od tiste, ki jo pridelam na domačem vrtu ali kupim pri svoji branjevki na tržnici. Da niti pomislim ne na vso pripravljeno hrano, danes edino prehrano premnogih, medtem ko se je sama v širokem loku izogibam.

Pri tem se mi v misli prikrade aboridžinska misel, da smo svoje okolje. Ne potrebujemo hrane, ovite v več plasti embalaže, ki jo že nekaj minut po zaužitju za vedno odvržemo. Pravijo, da kolikor smeti imaš, tako bogat si. Ob ogledu televizijskega prispevka je postalo povsem jasno, da na Vzhodu; v Čadu, Ekvadorju, Gvatamali, Indiji, Turčiji in na Maliju, živijo po načelu "pojej sveže", kajti zelenjavo in sadje hranijo takšne, kakršne jih utrgajo z dreves, medtem ko žita in moko shranjujejo v velike platnene vreče in mleko ter jogurt v steklenice ali steklene posode. Seveda je obvezno še kuhanje na odprtem ognju. Ne povsod, a marsikje še. Na drugi strani razvite (mar res?) države ponujajo trgovske verige z vnaprej pripravljeno hrano, polno umetnih dodatkov in ojačevalcev okusov, ovito v več ovojev sicer resda privlačne folije, plastike, plastenke, pločevinke in drugega balasta, ki ne služi ničemer drugemu, kot da ljudem navidezno olajša vsakdan, a jim ga dolgoročno krade skupaj z zdravjem.

fotografija: © Nina Novak Oiseau
Slovenija je nekje v sredini med enim in drugim svetom. Vpliv Zahoda je vse močnejši in mnogi ljudje ostajajo od jutra do večera na delu, medtem ko se prehranjujejo z instant, vnaprej pripravljenimi jedmi, ki v sebi nimajo ničesar. Seveda se zato ne gre čuditi, da so tudi njihova življenja povsem instantna. Na drugi strani nas je še vedno kar nekaj tudi takšnih, ki si ne predstavljajo dneva, v katerem si ne vzamejo dobre pol ure časa za pripravo svežega kosila in svojih ritualov pridelovanja lastne zelenjave ali nakupov na tržnici. Za občutenje trenutka. Po številu kilogramov letnih odpadkov embalaže smo pod povprečjem. Vsak med nami "pridela" približno sto kilogramov plastike letno, medtem ko je splošno povprečje v svetu za več kot polovico večje. Ne morem se znebiti grenkobe ob spoznanju, da vedno znova v vseh slabih rečeh prednjačijo prav države, ki so na prvi pogled tako privlačne. Tiste, katerih obiskovalci se tako pogosto hvalisajo s tem, da na ulici niso videli niti ene smeti. Vse zlagano. Le prikrita skrb za okolje, kajti prav Amerika, Japonska, Velika Britanija in Nemčija uspejo letno proizvesti največ plastičnih smeti. In največ samomorov.

Pozabljamo, da je naše telo odraz našega okolja. Da so naše srce, telo, um in duša povezani. Da je v resnici vse eno. In da nezadovoljstvo na enem področju sproža nezadovoljstvo na vseh področjih. Bom tam srečen? Zagotovo ne … ne, če mi življenje tamkaj ne dopušča skromnega življenja v sožitju s samim sabo in svojimi občutji ter naravo …